Najważniejszy czynnik w inwestowaniu

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się co sprawia, że jedni odnoszą sukces, a inni nie? Czy zastanawiałeś się co sprawia, że jakaś inwestor osiąga wyniki wyraźnie lepsze niż przeciętny? Tym czynnikiem jest sam inwestor. To Ty jesteś najważniejszy, od Ciebie zależy czy osiągniesz sukces czy nie. Twoja psychologia, Twoje reakcje mają wpływ na to, jakie wyniki osiągasz.

Żeby skutecznie inwestować musisz przełamać swoje psychologiczne ograniczenia, rozwinąć dyscyplinę niezbędną do tego, by trzymać się skutecznie planu. Inwestowanie to podążanie za jasno określonym planem, a Ty w tym planie jesteś najważniejszym czynnikiem.

Po pierwsze powinieneś zrobić ścisłe rozeznanie co do wymaganych “ulepszeń” w sobie by zwiększyć poprawić osiągane rezultaty. Wyobraź sobie, że jesteś na środku pustyni, nie ma tutaj żadnych dróg, a jedyne co posiadasz to mapa. Problem w tym, że musisz wiedzieć gdzie jesteś by z niej skorzystać. Podobnie jest z Tobą jako inwestorem, jak możesz stawać się lepszym traderem skoro nie wiesz gdzie jesteś? Wielu ludzi myśli, że wie o sobie wszystko, a tak naprawdę nie znają swych najważniejszych przekonań, nie wiedzą co nimi kieruje.

Jest pewna rzecz, która łączy wszystkich dobrych traderów, oni wszyscy wiedzą, że są wspaniali, mają przekonanie, że odniosą sukces. Prawda jest taka, że byś odniósł sukces, musisz go najpierw poczuć. Wielu ludzi wierzy, że musi się zmagać z przeciwnościami losu by go osiągnąć, niestety prawdopodobnie tak będzie. Może to być dla Ciebie zaskakujące, ale to Twoje nastawienie w ogromnym stopniu generuje wyniki jakie potem osiągasz.

Inną przeszkodą z którą będziesz musiał sobie poradzić jest perfekcjonizm. Perfekcjonista to taka osoba, która nie może niczego ukończyć, czasem nawet rozpocząć. Ciągle w głowie takiej osoby pojawiają się nowe koncepcje, wciąż jest tyle testów do wykonania, ale nigdy nie są dostatecznie dobre by wprowadzić je w życie. Odrzuć ten cały perfekcjonizm, zrelaksuj się, zacznij działać, zacznij handlować.

Ważnym czynnikiem w inwestowaniu jest Twoja samoocena. Jeśli nie wierzysz w to, że zasługujesz na wysokie zyski, czy dobre rzeczy generalnie, to przekonanie będzie determinować twoją przyszłość. Jest to ważna kwestia w każdym aspekcie naszego życia, to samo dotyczy kariery, związków etc… Przekonanie, że Twoje życie to ciągła walka i zmaganie się bierze się najczęściej z niskiej samooceny.

Jednak prawdziwym kluczem do rozwikłania tych wszystkich kwestii czy jeszcze innych jakie mogą stać na przeszkodzie Twojego sukcesu jest przejęcie odpowiedzialności za własne czyny, za wszystkie wyniki, które otrzymujesz. Zajrzyj w głąb siebie, zacznij czytać poradniki, które mogą pomóc Ci lepiej poznać siebie, zacznij szkolić się. Gdy będziesz bardziej świadomy tego co Cię powstrzymuje tym łatwiej zdasz sprawę sobie z własnych przekonań i ograniczeń. Przejmij odpowiedzialność za to co otrzymujesz, nie ważne czy to Twój broker zbankrutował, czy zmarł ktoś ważny z Twojej rodziny. To wszystko weź na siebie, to część ryzyka tego zawodu. Przecież mogłeś co tydzień poświęcić czas na przemyślenie najgorszych scenariuszy i stworzenie stosownych planów awaryjnych. To Ty odpowiadasz za wyniki! To nie zły system, który polecił Ci znajomy, to nie analityk, który powiedział Ci, że złotówka będzie się umacniać, a leci na łeb na szyje etc. Bądź odpowiedzialny, stawaj się coraz lepszy, osiągaj swoje cele i panuj nad emocjami.